slideheader1slideheader8slideheader4slideheader2slideheader6

Bikecentrum Libverda

Vyhledávání

Rezervace kol

Zajímavosti v okolí stezek

Areál místních lázní, historický střed Lázní Libverda

Při návštěvě Lázní Libverda si rozhodně nenechte ujít prohlídku místních lázní. Areál dvoukřídlé lázeňské kolonády z poloviny 19. století patří k památkám chráněným státem. Tvoří ji soubor historických budov, pavilon Kristiánova zřídla s pitnou síní pro veřejnost, gloriet hudebního pavilonu s dvojitou střechou a zdobnou vázou na vrcholu, pavilon Eduardova zřídla na střeše s kohoutem, který byl podle místní pověsti objevitelem prvního minerálního pramene, pozornost upoutá i nedávno vybudovaná vodní fontána. V blízkosti stojí drobná klasicistní stavba z roku 1808 s osmi toskánskými sloupy zvaná Pavilon Mariina zřídla. Uvnitř za železnou mříží se nalézá nejstarší minerální pramen. Dále se zde nachází rozlehlý lázeňský park vybudovaný ke konci 18. století  protkaný mnoha stezkami pro pěší a malebnými místy k odpočinku. Více na www.lazne-libverda.cz

Vyhlídky nad Libverdou

Řeč je o pěti atraktivních vyhlídkových místech nad Libverdou osazených dřevěným stojanem s informační tabulí. Navštívit je můžete dle značeného vyhlídkového okruhu či samostatně v rámci vámi naplánovaných výletů. Na každé z nich naleznete jednu z místních legend společně s místopisem vztahujícím se k vyhlídce, panoramatické foto, orientační mapu obce a pohledovou mapu Frýdlantska s částí Jizerských hor. Místa jsou pohodlně dosažitelná, což ocení především rodiny s malými dětmi, a přitom  nabízejí naprosto úchvatné výhledy. Za absolvování celého okruhu vyhlídek máte možnost získat pamětní razítka v místním informačním centru.

Sluneční cesta

Jde o interkontinentální sluneční cestu vedoucí kolem celé země, procházející 5 kontinenty a 180 státy. Tato unikátní trasa vede nejatraktivnějšími částmi jednotlivých měst, v Libverdě okruh začíná u jednoho z nejstaršího objektu v lázních - zrekonstruovaného loveckého zámečku (penzion Frýdlant). Dalšími zastávkami je v parku stojící Nový dům, lázeňský dům Ostrava, areál lázeňské kolonády s historickými budovami, Zámeček s Clam-Gallasovským erbem, lázeňský dům Vodoléčba, odpočívadlo u panoramatické mapy a Obří sud.

Obří sud

Unikátní výletní restaurace stojící nad Libverdou na místě s nádherným výhledem oslaví 1. 2. 2016 již 85. výročí svého vzniku. Postavena byla ve tvaru opravdového obřího sudu. Za zmínku stojí, že tato složitá a náročná stavba byla postavena 12 tesaři, 6 zedníky a 3 truhláři pouze za necelý půlrok. Vnější rozměry Obřího sudu jsou: výška 11,40 m, délka 14,15 m, největší šíře 10,50 m. Součástí restaurace Obří Sud je i MINI ZOO. Vezměte své děti na výlet a při příjemném posezení na terase u kvalitní kávy Dallmayer či dobrého oběda s úžasným výhledem, se mohou vaše děti pomazlit se zvířátky. Více o Obřím sudě se dozvíte na www.obrisud.cz

Hejnice

Hejnice jsou významným poutním místem, kterému vévodí Bazilika Navštívení Panny Marie spolu s historickým objektem dnes již bývalého kláštera, který se po rekonstrukci v roce 2001 stalMezinárodním centrem duchovní obnovy. V bazilice se každoročně pořádají koncerty varhanní a duchovní hudby, pořádají zde koncerty známé osobnosti. Není v české zemi poutního místa, které by bylo zasazeno do tak malebné přírodní scenérie jako Hejnice. Hřebeny Jizerských hor obklopují barokní chrám Navštívení Panny Marie na břehu řeky Smědé jako úchvatné přírodní dekorativní kulisy.

Skalní vyhlídky a vodopády

V okolí Lázní Libverda se nachází velké množství skalních vyhlídek, které nabízí impozantní daleké výhledy. Nejbližší, kterou můžete navštívit, jsou Kočičí kameny, ležící v bezprostřední blízkosti známé horské chaty Hubertky. Vodopády tu máme dvoje, Černého Potoka a Štolpišské. Zvláště po deštích oslovují svou vydatností a krása kaskád vás přesvědčí, že nejen skalní vyhlídky nabízí unikátní zážitek.

Vodopád Černého potoka je vodopád na Černém potoce, který se níže zleva vlévá do říčky Smědé. Je pro něj charakteristický velký balvan, který se nachází v jeho středu. Naleznete ho cestou z Hejnic po žluté, následně zelené turistické značce. Štolpišské vodopády jsou dvoje: vodopád Velký Štolpich a Malý Štolpich, nachází se na Sloupském potoce. Vydáte se k nim z Hejnic na Ferdinandov a dále vás navede turistické značení.

Horská chata Hubertka

Hubertka je turistická chata nacházející se ve výšce 621 m.n.m., v lesích východně od Lázní Libverda. Postavena byla v roce 1906 a to z ní dělá jednu z nejstarších turistických chat v Jizerských horách. Před budovou chaty stojí známý „Křížový buk“, poblíž  je rozcestník turistických tras do Lázní Libverda,  Nového Města pod Smrkem, na Tišinu, na Smědavu, na Kočičí kameny a do Bílého Potoka pod Smrkem. Dříve zde bývala i 2 kilometry dlouhá sáňkařská dráha nazvaná „Sáňkařská dráha císaře Františka Josefa“. Červená stezka Singltreku pod Smrkem od Hubertky východně a následně severně obchází obec Lázně Libverda až k Obřímu sudu. Černá pak jižně, dovede Vás k Libverdské vyhlídce Hejnické madony u místního hřbitova na Hejnickém hřebeni a vrací nazpět k Hubertce. Tento úsek je hodnocen mnohými bajkery jako jedna z nejatraktivnějších částí Singltreku pod Smrkem.

Peklo

Součástí obce Peklo jsou domy v kotlině, ale také na úbočí a temeni Dubového vrchu směrem na Lázně Libverda. Celá osada představuje hodnotný, ale prakticky neznámý soubor lidové architektury. Přírodní park Peklo nabízí koupání v místním rybníku Petr,  jehož voda je stále trochu zbarvená zbytky nevytěžené rašeliny. Kdo se vydá do Pekla z Lázní Libverda, projde na své cestě částí, která se nazývala jako protiváha Pekla - Nebe. V osadě je možné najít nejen podhorské lidové stavby, často hrázděné a roubené. Ve středu obce stojí kovový kříž s kamenným podstavcem, na němž je malba Madony. Vybudován byl v roce 1810 a renovován roku 2006.

Více tipů v okolí naleznete zde. 

Vytvořeno 23.4.2015 10:16:39 | přečteno 6247x | tana

Partneři

Singltrek pod SmrkemSingltrek - mapaeleven sportswearFreedlantsko.euAlbrecht - zámecký pivovar Frýdlant
Evropská unie
load